Łysina to jedna z najmniejszych wsi w województwie śląskim, a jednocześnie najwyżej położona miejscowość w gminie Łękawica (725–775 m n.p.m.). Wjechać tędy można krętą, dosyć stromą drogą przez piękny las. Pokonują ją również turyści. Bo stanąć na szczycie Łysiny, w punkcie widokowym, rozejrzeć się dookoła, to doznanie bezcenne. Widać stąd doliny, kotliny i góry Beskidów Żywieckiego, Śląskiego, Małego, Makowskiego, Tatry polskie i słowackie – panorama jest naprawdę imponująca. Nie ma mniejszej w Polsce miejscowości, która miała własne widokówki.
Pierwsze wzmianki o górze Łysinie pochodzą z XV wieku. W 1474 r. Hrabia Piotr Komorowski herbu Korczak, wyrzucony z Węgier przez króla Matiasza, z całą rodziną został przyjęty przez polskiego króla Kazimierza i obdarowany państwem Żywieckim, Ślemieńskim, Suskim i Łodygowickim. W skład państwa Żywieckiego wchodziła wieś Łękawica. W państwie Ślemieńskim „Była góra Łysina, na której są dziury albo lochy szerokie i głębokie, między wielkimi skałami, które skryte są i dojść ich nie można” (według Dziejopisu Żywieckiego Andrzeja Komoneckiego). Legenda nazwała je Zamczyskami. Pierwsze chałupy na górze Łysina pojawiły się w XVI w.u niejakiego Beraka. Dnia 29.05.1709 r. przed Bożym Ciałem, organista rychwałdzki Stefan Standerski, odkrył na górze Łysinie pokłady srebrnego kruszca. W 1757 r. Hieronim Wielopolski nadał aktem na własność grunt wielkości równej 250 morgom dziadkom Michała Rachwała, który do 1919 r. był wójtem w Łysinie. W 1841 r. w Łysinie było już 20 domów. Mieszkańcy zajmowali się uprawą zboża, ziemniaków, lnu, wydobyciem kamienia, obróbką drewna, hodowlą krów, wołów i owiec. Wyrabiali lniane płótna na obrusy, ręczniki, pościel i worki. Z kamienia budowali kapliczki, krzyże przydrożne, studnie, fundamenty, pogródki, tworzyli słupy do płotów, płyty chodnikowe, nadproża. Doraźnie wypalali cegłę na własne potrzeby. Tkali delikatne płótna na koszule, stroje, szaty liturgiczne. W 1840 r. wybudowano na półrolku Rachwały kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena. W 1863 r. na półrolku Karcmisko powstała kamienna figura „U Pana Boga”. Następną kapliczkę z kamienia wybudowano na półrolku Gugów w 1860 r. Do dziś na terenie wsi znajduje się 12 kapliczek i figur religijnych.
Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego wieś Łysina została w 2013 roku laureatem konkursu na „Piękną wieś województwa śląskiego” zajmując III miejsce w kategorii „Najpiękniejsza wieś”.
W pobliskim Ślemieniu na uwagę zasługuje Żywiecki Park Etnograficzny, który przeniesie Was do dawnej wsi górali beskidzkich. Nie można również pominąć elektrowni szczytowo-pompowej w Międzybrodziu Bialskim, zlokalizowanej na szczycie Góry Żar. Zaledwie 15 km od Łysiny, w pobliskim Żywcu znajduje się Zamek Habsburgów a w nim Muzeum Żywieckie z ciekawymi, okresowymi wystawami w Dziale Etnograficznym. Po zwiedzeniu muzeum, spacerze po zamkowym parku, w którym znajduje się Domek Chiński i otwarty w 2011 Park Miniatur, warto odpocząć w kawiarni Wiedeńskiej przy doskonałej kawie i ciepłej szarlotce czy strudlu. Spragnieni mocniejszych trunków z pewnością nie ominą założonego w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga słynnego browaru Żywiec, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Browaru Żywiec, składające się z 18 sal o łącznej powierzchni ok. 1600 m2 pokazujące proces tworzenia piwa od dawnych czasów po współczesne. Na uwagę zasługuje Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, które przybliży Wam postać tego wielkiego Polaka.
Beskidy to nie tylko piękne widoki i obcowanie z przyrodą. To również nowo powstałe inwestycje, takie jak Geopark Glinka, kompleks narciarski Szczyrk Mountain Resort oraz największy w Polsce Rodzinny Park Rozrywki Energylandia.